Chcę kupić ubezpieczenie na życie – od czego zacząć?

Ubezpieczenie na życie dla rodziny Zachęcony dobrymi opiniami przyjaciół i rodziny, zastanawiasz się nad zakupem polisy ubezpieczeniowej na życie. Jak się do tego zabrać? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Jakie propozycje ubezpieczeń na życie mamy do wyboru?

Rozpatrywanie oferty – który pakiet wybrać?

Umowa ubezpieczenia na życie w PZU może być zawarta w jednym z czterech dostępnych pakietów. Każdy z nich oferuje nieco inne warunki, toteż warto przyjrzeć jakie mamy możliwości i wybrać propozycję najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb. Oto pakiety:

1) Pakiet dla Ciebie – życie i zdrowie ubezpieczającego;
2) Pakiet dla Ciebie i Współmałżonka – życie i zdrowie ubezpieczającego i współmałżonka;
3) Pakiet dla Ciebie, Współmałżonka i Dziecka – życie i zdrowie ubezpieczającego i współmałżonka oraz zdrowie dziecka;
4) Pakiet dla Ciebie i Dziecka – życie i zdrowie ubezpieczającego oraz zdrowie dziecka.

Koniecznie zajrzyj do OWU PZU na życie!

Na początku zapoznajmy się z definicjami w dokumencie OWU czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Wydawać by się mogło że to dość banalna rada, ale… Przykład. Nieszczęśliwy wypadek to przypadkowe, nagłe, niezależne od woli i stanu zdrowia, gwałtowne zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, która jest wyłączną oraz bezpośrednią przyczyną zdarzenia objętego odpowiedzialnością PZU Życie SA. Zanim zgłosisz się po odszkodowanie, sprawdz czy na pewno byłeś ubezpieczony od danego zdarzenia. Nieporozumienia w tej kwestii są najczęstszą przyczyną nieporozumień klientów z ubezpieczycielem.

Punkt kulminacyjny OWU – wyłączenia odpowiedzialności

Częścią umowy, której nie wolno nam przegapić przed podpisaniem umowy, są wyłączenia odpowiedzialności, a więc sytuacje w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowanie. Przykładowo PZU Życie SA jest zwolnione z odpowiedzialności w przypadku, jeżeli śmierć ubezpieczającego lub współmałżonka nastąpiła:

1) w wyniku samobójstwa ubezpieczającego lub współmałżonka w okresie dwóch lat od zawarcia umowy ubezpieczenia;
2) w wyniku działań wojennych, czynnego udziału ubezpieczającego lub współmałżonka w aktach terroru lub w masowych rozruchach społecznych;
3) w wyniku popełnienia lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczającego lub współmałżonka czynu posiadającego znamiona umyślnego przestępstwa.

To zaledwie część wyłączeń. Zapoznaj się ze wszystkimi, przemyśl całą propozycję i dopiero wtedy podpisuj umowę. Pamiętaj, że to ty masz być zadowolony z podpisanej umowy. Nie decyduj się na polisę, która nie spełnia twoich oczekiwań.